Duvardaki Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duvardaki boya lekeleri nasıl çıkar? Duvardaki boya lekelerini çıkarmak için aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde boyama yapmak harika bir fikir olabilir. Ancak boya lekeleri ile uğraşmak zorunda kalmak hiçbir zaman keyifli değildir. Duvardaki boya lekesi nasıl çıkar? Bu makalede, duvardaki boya lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemleri paylaşacağız.

Duvardaki Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duvardan Boya Lekelerini Çıkarmak İçin Dokuz Farklı Yöntem

1- Yağ Çözücü Maddeler Kullanın
Duvarda yer alan boya lekesi yağ bazlı boya ise bu tür lekeleri çıkarmak için deterjan veya bulaşık sabunu gibi yağ çözücü maddeler kullanmanız gerekiyor. Bir bezle lekeyi silerek lekeye doğrudan uygulayın. Sonra sert bir şekilde ovun. Son işlem olarak lekeyi temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.
2- Sirke Kullanın
Duvardaki boya lekesini çıkarmak için sirke de oldukça etkilidir. Sirkeyi sprey şişesine doldurun. Lekenin üzerine doğrudan püskürtün. Birkaç dakika bekledikten sonra lekeyi bezle silin.
3- Isopropil Alkol (İPA) Uygulayın
Duvardaki boya lekesini çıkarmak için diğer bir seçenek de isopropil alkol kullanmaktır. Bir pamuklu çubuğu alkolle ıslatın lekeyi hafifçe silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak lekeyi tamamen çıkarabilirsiniz.
4- Tuz ve Limon Suyu Karışımı Uygulayın
Tuz ve limon suyu karışımı duvardaki boya lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemdir. Tuzu limon suyuyla karıştırın ve lekenin üzerine sürün. Bir süre bekledikten sonra lekeyi bezle silerek temizleyin.
5- Buhar Temizleyici Kullanın
Buhar temizleyiciler evdeki birçok yüzeyi temizlemek için kullanılan etkili araçlardır. Duvardaki boya lekesini çıkarmak için de buhar temizleyici kullanabilirsiniz. Buhar temizleyiciyi lekenin üzerine yaklaştırarak lekeyi temizleyin.
6- Yağ bazlı boyalar için yağ çözücüler
Yağ bazlı boyaların lekelerinin çıkarılması için en etkili yöntemlerden birisi de Soltek Kimyanın yağ çözücü ürününü kullanmaktır. Boyaların lekelerini çıkarmak için Sol Oil Ex  yağ çözücü kimyasal ürününü kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine püskürterek bez yardımıyla silin. Ardından ılık su ile temizleyin.
7- Sirke ile duvardaki boya lekelerini çıkartın
Duvardaki boya lekelerini çıkarmak için sirke de oldukça etkilidir. Beyaz sirkeyi sprey şişesine doldurarak lekenin üzerine püskürtün. Birkaç dakika bekleyin. Daha sonra bezle hafifçe silin ve lekenin tamamen kaybolup kaybolmadığını kontrol edin. Eğer hala leke görüyorsanız işlemi tekrarlayabilirsiniz.
8- Sıcak Su ve Sabun
Duvardaki boya lekesinden kurtulmak için basit ama etkili bir yöntem de sıcak su ve sabundur. Bir kova ılık suya biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Lekeyi ıslattıktan sonra sünger veya bez yardımıyla ovun. Bu yöntem genellikle ince katmanlı boyalar için tavsiye edilir.
9- Tuz ve Limon Suyu
Tuz ve limon suyu karışımı doğal bir temizleyici olarak boya lekelerinin çıkarılmasında etkilidir. Bir miktar tuzu limon suyu ile karıştırarak koyu macun elde edin. Ardından lekenin üzerine karışımı sürün ve hafifçe ovun.
Sonuç olarak duvardaki boya lekeleri çıkarmak hiçbir zaman kolay iş değildir. Yukarıda bahsedilen yöntemlerin herhangi birini kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Yine başarısız olursanız Soltek Kimya Üretim A. Ş. ‘ nin profesyonel boya sökücü ürünlerini kullanarak duvardan boya lekelerini kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz.